Poradnik Podróżnika #1 – bezpieczeństwo dokumentów

Zastanawiałeś się co w sytuacji gdy jesteś za granicą i zgubisz paszport? Z kim należy się kontaktować i jakie kroki podjąć żeby wrócić do kraju? W poniższym artykule opiszemy nasze sprawdzone sposoby na przechowywanie dokumentów w podróży.Co do zasady w podróżowaniu najbardziej w cenie wydaje się być zdrowy rozsądek, logika i profilaktyka. W niektórych krajach nawet sejfy hotelowe nie gwarantują odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i można się zdziwić jak rzeczy w nich pozostawione najzwyczajniej zginą. Mają ta wiedzę najbardziej istotne dokumenty zawsze staramy się mieć przy sobie. Paszport nie waży aż tak dużo żeby stanowił istotne obciążenie, a przypadku jego zgubienia czeka nas w zależności od kraju w jakim jesteśmy sporo załatwiania i bieganiny co przekłada się na dodatkowe koszty i stracony czas. Często bezcenny w podroży. Paszport jest kluczowym dokumentem, zwłaszcza jeżeli podróżujemy poza Unię Europejską. Dlatego warto kupić taką specjalną saszetkę lub pas, który można schować pod ubraniem, tak żeby nam nie przeszkadzał w podróżowaniu i nie był też za bardzo widoczny i dostępny dla osób niepowołanych. Niektóre modele spodni trekkingowych maja specjalne przygotowane kieszenie wewnętrzne na dokumenty, co też wydaje się być dobrym miejscem zabezpieczającym. Pewnie jest też wiele innych – trzeba wcześniej pomyśleć i wybrać takie miejsce, które będzie dla nas najbardziej komfortowe. Tyle w kwestii „fizycznego” zabezpieczenia dokumentu.

Wychodząc z założenia że najprostsze sposoby są najskuteczniejsze zawsze przed wyjazdem skanujemy najważniejsze dokumenty podróżne (paszport, dowód osobisty, polisy, wizy, numery rezerwacji lotów i hoteli etc.) na skrzynkę mailową do specjalnie na tą okoliczność utworzonego katalogu. Do niektórych krajów konieczne są szczepienia więc warto również mieć skany żółtych książeczek szczepień w razie jakby ktoś pytał. Tak samo z innymi pozwoleniami, licencjami, uprawnieniami itp w zależności od charakteru wyprawy. Wszystkie dokumenty warto mieć zeskanowanie z wyjątkiem kart kredytowych – ale o tym w innym artykule. W razie sytuacji awaryjnej wystarczy mieć tylko dostęp do internetu i można skorzystać ze skanów dokumentów. Co prawda skan dokumentu nie zastąpi całej procedury związaniej z wydaniem nowego paszportu ale zawsze będzie pomocny w szybkim ustaleniu danych personalnych i obywatelstwa. Warto też mieć w innym miejscu bagażu zwykłe ksero najważniejszych dokumentów w razie gdyby był problem z zalogowaniem się do poczty. Dowód osobisty, mimo, iż nie jest dokumentem uprawniającym do podróżowania poza Unią Europejską czasem również się przydaje w myśl zasady ze co dwa dokumenty to nie jeden.

W przypadku gdy stwierdzimy, iż nie mamy paszportu mamy dwie możliwości. Pierwsza to udać się do konsulatu i oświadczyć, że zgubiliśmy paszport. Druga możliwość, jeżeli nie jesteśmy pewni czy faktycznie paszport zgubiliśmy czy nam go skradziono to bezpieczniej jest udać się do najbliższego komisariatu policji w celu zgłoszenia kradzieży i złożenia zeznań. Po spisaniu protokołu potwierdzającego kradzież możemy dalej funkcjonować w kraju, w którym jesteśmy bo w razie kontroli protokół od lokalnych władz będzie wystarczającym wyjaśnieniem zaistniałej sytuacji. Opłata za zgubiony lub zniszczony paszport jest trzykrotnie wyższa niż za skradziony, wiec warto się zastanowić co faktycznie się stało z naszym paszportem.

Udajemy się do konsula i czekamy na załatwienie sprawy. Konsul będzie musiał zweryfikować czy jesteś faktycznie osobą, za którą się podajesz zanim wyda Ci paszport tymczasowy. Więc kluczowe aby dostarczyć mu ksera swoich dokumentów, co znacznie przyspieszy weryfikację i nawet tego samego dnia możemy uzyskać paszport tymczasowy.

Bardzo dobrym ruchem jest sprawdzenie przed wyjazdem czy w kraju, do którego się udajemy jest polska placówka dyplomatyczna. Jeżeli takowa jest to warto zapisać sobie jej namiary, żeby później w razie konieczności nie trzeba było nerwowo przeszukiwać stron w internecie. Jeżeli nie ma polskiej placówki dyplomatycznej to jako obywatele Unii Europejskiej możemy się udać do innej najbliższej placówki któregokolwiek z krajów należących do UE i tamtejszy konsul również powinien nam udzielić pomocy. Warto zatem sprawdzić placówki dyplomatyczne inny krajów UE bo te informacje mogą okazać się przydatne.

Komentowanie wyłączone.

Facebook